- STEMA COMUNEI CIORTEȘTI (județul Iași)

raport 544

Documente de interes public

DESPRE COMUNĂ --> Home

Descriere:
Scut antic, tăiat argint și roșu. În partițiunea superioară, pe argint, un dragon ieșind, verde, limbat cu roșu, ținând o cruce de aur cu talpa ascuțită în gheara dreaptă; colții și ghearele de aur. În partițiunea inferioară, pe verde, o spadă (cu garda în sus) și o cheie, încrucișate („în săritoare”), ambele de argint. Scutul este timbrat de o coroană murală de argint, cu un singur turn.

Semnificație:
Dragonul cruciat este stema prezumtivă a descălecătorului satului Ciortești. Spada și cheia sunt preluate din stema familiei Miclescu, ai cărei membri au ctitorit biserica din satul Șerbești, component al comunei. Coroana murală de argint, cu un singur turn, semnifică statutul de comună.

Stema comunei Ciortesti, judetul Iasi

Data creare: 28-03-2016 22:10:08

ANUNT AVIZ MEDIU

Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu