Primaria Comunei Ciortesti - judetul Iasi » Telefon: 0232 320.800, 320.400 » Program de lucru: Luni-Vineri 8-16

Autentificare

Personalitati - scriitorul GHEORGHE NICULESCU

S-a născut la data de 13 aprilie 1945, în satul Serbesti, comuna Ciortesti. Tatăl său, Iancu Niculescu, originar din Rosiorii de Vede, era de meserie cizmar. Cu ocazia Primului Război Mondial a ajuns si s-a stabilit în Moldova, căsătorindu-se cu Marita Presură.

După absolvirea a sapte clase în satul natal, Gheorghe Niculescu, se stabileste în Lupeni, judetul Hunedoara. Aici absolvă o scoală profesională de electricieni, termină liceul la seral , după care urmeaza o scoală tehnică ce-l specializează în aparate de măsură si automatizări.

În timpul stagiului militar, urmează cursurile unei scoli de subofiteri, unde se specializează în conducerea tancurilor, însă nu se simte atras de cariera militară, preferând viata civilă.

Dragostea pentru literatură îl determină să citească foarte mult, reusind astfel să acumuleze o cultură solidă.

În anul 1969 debuteză cu probleme de enigmistică în revista ”Rebus”, continuând apoi să publice si în alte reviste : ”Rebusache”, ”Urzica”, ”Universul familiei”, în ziarle ”Steagul rosu”, ”Matinal”, ”Curierul Văii Jiului”s.a. Dincolo de hotare publică în revistele ”Clipa” si ”Second international antology on paradoxism”, care apar în SUA.
În anul 1999 are prilejul de a-l întalni pe scriitorul Florentin Smarandache, întemeietorul curentului de avangardă din literatură, numit ”paradoxism”. Între cei doi se stabileste o trainică prietenie care îi va influența cariera de scriitor.
În anul 2000 debutează editorial cu volumele ”Rebus, umor și paradoxism” și „Smarandachisme” iar , împreună cu Florentin Smarandache, publică volumele „Vreme de șagă” și „Prin albe și clasice epii târzii” . Urmează alte volume: „Inspirații, expirate” , „Perorări paradoxiste” , „Versificări cu diversificări” , „Parada marilor enigme”, „Creionări făcute cu pixul”.

În anul 2009 apare volumul „Amprente paradoxiste”, iar în anul 2010, volumul „La un pahar de vorbă”. În anul 2011, iese de sub tipar volumul „Congruențe paradoxiste”.
La apariția volulmului „La un pahar de vorba” , domnul Al. Florin Țene, președintele Ligii Scriitorilor din România, remarca: “descoperim în autor un veritabil mânuitor al cuvântului și al flexibilității lui, dându-i acestuia sensuri noi, nebănuite.”
Pe lânga talentul literar, Gheorghe Niculescu, este înzestrat cu un deosebit simț artistic, creionandu-și volumele cu desene ( în creion sau cu penița), care întaresc semnificația cuvintelor.

De cate ori are ocazia, se întoarce pe meleagurile natale, unde, asa cum spunea într-un interviu al unui ziar huneodrean, se simte ”acasa” și unde, în semn de prețuire a fost desemnat „Cetațean de onoare „.
Amprente paradoxiste - Gheorghe NICULESCU si Florentin SMARANDACHE

Data creare: 25-02-2016 17:40:32
Licitatie publica pentru inchirierea unor spațiilor de birouri / comerciale din cadrul proiectului TRANSAGROPOLIS TRANSFRONTALIER AGRIBUSINESS SUPPORT, in comuna LETCANI, judetul IASI.
ANUNT-DEMONSTRATIE CRUCEA ROSIE
Starea vremii