- Însemnãri si referiri stiintifice despre localitãtile comunei Ciortesti

raport 544

Documente de interes public

DESPRE COMUNĂ --> Cultură

Însemnãri si referiri stiintifice despre localitãtile comunei Ciortesti

Însemnãri si referiri stiintifice despre localitãtile comunei sunt întâlnite la cercetãtorii Vasile Chirica, Marcel Tanasachi cu privire la unele asezãri preistorice, feudale si moderne, înscrise într-un repertoriu arheologic al judetului Iasi, la unele studii locale privind acelasi spectru documentar al rãspândirii si evolutiei habitatului local efectuate de un fiu al satului Ciortesti, Costicã Asãvoaiei, cercetãtor doctorand la Institutul de Arheologie A.D. Xenopol Iasi. La acestea se adaugã si cele ale arheologulului Vicu Merlan asupra sitului din satul Rotãria, studii publicate în Cronica Sãpãturilor Arheologice din România pentru campaniile 2008, 2009, în ziarul local Colinele Ciortestiului si revista huseanã Lohanul.

Despre artistul Ioan Balan din satul Rotãria s-au publicat numeroase articole în presa judeteanã si cea nationalã, scotând în evidentã talentul consacrat al artistului în arta sculpturii si cea a picturii si expozitiile uimitoare si fascinante ale acestuia.

Valea Crasnei

Data creare: 25-02-2016 16:05:16

ANUNT AVIZ MEDIU

Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu