Formulare online

raport 544

Documente de interes public

ANUNT DOTARI OFICIU "INFIINTARE SI DOTARE GRADINITA CU PROGRAM NORMAL, SAT SERBESTI, COMUNA CIO

ACHIZITIE DOTARI OFICIU PRIVIND OBIECTIVUL DE INVESTITIE "INFIINTARE SI DOTARE GRADINITA CU PROGRAM NORMAL, SAT SERBESTI, COMUNA CIORTESTI, JUDETUL IASI"

anunt dotari platforma de gunoi -"INFIINTARE SI DOTARE GRADINITA CU PROGRAM NORMAL, SAT SERBEST

ACHIZITIE DOTARI platforma de gunoi PRIVIND OBIECTIVUL DE INVESTITIE "INFIINTARE SI DOTARE GRADINITA CU PROGRAM NORMAL, SAT SERBESTI, COMUNA CIORTESTI, JUDETUL IASI"

anunt dotari mobilier -INFIINTARE SI DOTARE GRADINITA CU PROGRAM NORMAL, SAT SERBESTI

anunt achizitie mobilier PRIVIND OBIECTIVUL DE INVESTITIE "INFIINTARE SI DOTARE GRADINITA CU PROGRAM NORMAL, SAT SERBESTI, COMUNA CIORTESTI, JUDETUL IASI"

datoria publica

DESPRE COMUNĂ --> Cultură --> Biblioteca

Biblioteca Comunalã "Mihai Eminescu" Ciortesti

Primul fond de carte îl întâlnim la fostul Schit Crãsnita, majoritatea de sorginte religioasã, fiind mentionat de cãtre Gh. Ghibãnescu în "Surete si Izvoade".Foarte interesante sunt si însemnãrile de pe copertile cãrtilor sau la marginea foilor, ce au surprins unele fenomene deosebite din naturã sau din societatea medievalã ce au avut loc în mai multe momente istorice.
Alte consemnãri despre existenta unor biblioteci particulare le avem abia pentru perioada interbelicã la familia Michiu de la conacul de pe Crasna, la fostul conac de la Serbesti - mai întâi de la Dimitrie Hernea, iar apoi la colonelul Ion Lambrino.
Biblioteca este o institutia specializatã ale cãrei atributii principale sunt: constituirea, organizarea, prelucrarea, dezvoltarea si conservarea colectiilor de cãrti, publicatiilor seriale, a altor documente de bibliotecã si a bazelor de date, pentru a facilita utilizarea acestora în scop de informare, cercetare, educare si recreare; initierea, organizarea si desfãsurarea de programe culturale.

Biblioteca Comunalã "Mihai Eminescu" Ciortesti

Biblioteca Comunalã "M. Eminescu" Ciortesti a fost înfiintatã în anul 1902, la 4 ani de la emiterea Legii lui Spiru Haret, ca bibliotecã sãteascã. Dupã câtiva ani devine bibliotecã a comunei, functionând în localul scolii din Ciortesti. Lectura publicã este organizatã sistematic în perioada anilor 1955-1960, când generalizarea retelei de biblioteci comunale este legiferatã prin HCM Nr. 1542/1951.
Beneficiind de sprijinul material al statului , biblioteca s-a adaptat, printr-o juducioasã achizitie de carte, necesitãtilor dezvoltãrii social-economice a comunei.

Probabil, la începuturile ei, biblioteca era în grija unui învãtãtor. Prin anii 1940-1950 sunt informatii potrivit cãrora, bibliotecar ar fi fost doaman Burduja Margareta. Din anul 1959 si pânã în anul 1976, biblioteca a avut ca bibliotecar pe doamna Huhulea Valeria. În anul 1975 biblioteca a trecut printr-un incendiu devastator în care s-au pierdut cãrti de o vloare deosebitã. Între anii 1977- 1978 bibliotecar a fost d-na Anisoara Popovici, iar din anul 1978 si pânã în anul 1991, cu indemnizatie, d-l învãtãtor Ciobotariu Vasile.

Din data de 15.05.1991 si pânã în prezent postul de bibliotecar cu norma întreagã este ocupat de Grigoriu Maricica.

Din anul 1989, sediul bibliotecii este amplasat la etajul Cãminului Cultural Ciortesti, bucurându-se de un spatiu bine organizat si întretinut.
La sãrbãtorirea centenarului, în anul 2002 biblioteca din Ciortesti a primit numele poetului national "Mihai Eminescu", iar în anul 2005 si-a extins acivitatea prin deschiderea unei filiale în satul Serbesti.
În prezent, totalul colectiilor este de 9924 documente, structurate astfel: cãrti tipãrite 9618 - cu 7103 titluri; publicatii seriale 287 - cu 96 titluri; 20 de documente audio-video; alte documente ( afise, pliante, brosuri etc. ) cuprinzând informatii din sfera comunitarã sau consumul de droguri.
Din anul 2009, beneficiind de sprijinul Consiliului Local Ciortesti si de o competentã îndrumare metodicã din partea Bibliotecii Judetene "Gh. Asachi" Iasi, pe lângã serviciile clasice, biblioteca oferã acces gratuit la internet, gratie proiectului "Biblionet- Lumea în biblioteca mea" finantat de de Fundatia Bill & Melinda Gates.

Biblionet este un parteneriat între IREX, Ministerul Culturii, Cultelor si Patrimoniului National, Fundatia EOS (Educating for an Open Society), Asociatia Nationalã a Bibliotecarilor si Bibliotecilor Publice din România (ANBPR) si bibliotecile publice românesti. Prin acest program, biblioteca din Ciortesti a fost dotatã cu patru calculatoare dotate cu camere web si cãsti cu microfon, o imprimantã, un scanner, un modem wireless, un videoproiector si un ecran, în valoare totalã de 9054,19 lei.

Astfel, utilizatorii bibliotecii, beneficiazã de servicii moderne de informare, de comunicare cu rudele din depãrtare, de initiere în folosirea tehnologiei informationale si de petrecere în mod plãcut a timpului liber.
Activitãtile culturale ale bibliotecii se desfãsoarã lunar, în parteneriat cu consiliul local, cu scolile si cu celelalte institutii din comunã. Sunt manifestãri specifice: sezãtori literar- muzicale, expozitii de carte, prezentãri de carte, dramatizãri dupã opere literare, auditii muzicale, sesiuni de informare a cetãtenilor.
La bunul mers al activitãtii bibliotecii, o contributie deosebitã o are grupul de "Prieteni ai bibliotecii". Acesta fiind alcatuit din elevi ai scolii Ciortesti si Serbesti, care au înteles rolul pe care il are biblioteca în formarea lor pentru viitor.

Data creare: 25-02-2016 15:53:14

ANUNT AVIZ MEDIU

Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu

Pesta porcina africana