- Caminul cultural, "agora" locului natal

DESPRE COMUNĂ --> Cultură --> Caminul Cultural

Caminul cultural, "agora" locului natal

Cãminul cultural este „agora" locului natal, este opaitul care lumineazã si trezeste constiinta egregorului local. Mentinerea unor activitãti permanente cu caracter iluminator, are darul de a împãrtãsi si ridica nivelul de constiintã al populatiei locale, care vede în acest edificiu o oazã a culturii romanesti. Cãminul Cultural dã prilejul intelectualitãtii satului de a se manifesta plenar, de a-si pune în valoare harul divin, înzestrarea, bagajul informatiilor acumulate, dar si îndemânarea si spiritul întreprinzãtor al acestora. Fiecare popor, fiecare regiune sau sat are un alt „limbaj" artistic, un alt bagaj cultural, dictat de conditiile fizico-geografice, talentul oamenilor, agilitatea si spiritul de sacrificiu umanitar etc.

În acest spirit, intelectualitatea acestor sate, pãtrunsi de ideea responsabilitãtii si datoriei fatã de tarã si-au unit gândurile si fortele pentru realizarea unor cercuri culturale, a unor scoli de adulti si sezãtori sãtesti, a serbãrilor scolare, a horelor si balurilor comunale, actiuni de interes obstesc, ajutorarea celor nãpãstuiti de soartã, etc. Tematica variatã avea în vedere si pãstrarea traditiilor si obiceiurilor locale, rãspândirea culturii prin toate mijloacele existente, organizarea unor manifestatii de naturã sã antreneze participarea cât mai largã a cetãtenilor. În mediul sãtesc, alãturi de diferite credinte, obiceiurile formeazã o anumitã conduitã moralã în care se desfãsoarã viata comunitãtii rurale. Ele au fost pãstrate cu strãsnicie si transmise din generatie în generatie pânã la noi.

Ideea cãminelor culturale a apãrut în perioada interbelicã ca o mai bunã organizare a sezãtorilor de altãdatã. Sezãtorile sunt practicate din cele mai vechi timpuri, ele fiind adunãri restrânse organizate îndeosebi seara, unde se spuneau povesti, glume, ghicitori, se dãdeau sfaturi. De cele mai multe ori, sezãtorile aveau si scopuri practice: femeile si fetele torceau, împleteau, scãrmãnau lânã, coseau, fãceau pene pentru perne, etc. Sezãtorile aveau loc la un cetãtean care fie era ajutat la clacã, fie gãzduia concetãtenii pentru a afla lucruri mai interesante din toatã lumea.

La cãminul cultural sunt organizate baluri, spectacole, se proiectau filme, diafilme, se lansau cãrti, se desfãsurau serbãri diverse, se prezentau programe electorale, seri de lecturã, coruri de copii si adulti.
În general din toate satele comunale se adunau un numãr necesar de oameni pentru un cor, participând în special cadrele didactice, apoi tinerii, tãranii, etc. În multe cazuri, corul reprezenta si o bravadã a sistemului comunist care introdusese obligativitatea participãrii acestora la Cântarea României. Nu de putine ori sinceritatea si patriotismul sãtenilor umbreau ideologia comunistã prin întâlnirile de suflet si simtire care depãseau cu mult "directivele" dictate de partidul comunist. Oamenii locului adaptau traditia localã la noile schimbãri de regim, organizând ca pe vremuri, hore, sezãtori, serbãri câmpenesti, jocuri sportive.

Coruri
Corurile sunt înfiintate odatã cu bisericile. Apoi sunt întâlnite în perioada comunistã, atunci când cadrele didactice aveau obligatia sã formeze câte un cor la fiecare scoalã cu scopul de a participa la Festivalul National Cântarea României, fiind structurat pe etape intercomunale, interjudetene si nationale.

Arta contemporanã
Sculptori:
Ioan Balan-Rotãria

Cenacluri literare
Câte un inimos profesor de limba si literatura românã lua initiativa înfiintãri unor cenacluri literare, antrenând atât elevii scolii din care fãcea parte cât si unii sãteni talentati, profesori de alte specialitãti sau chiar alte categorii sociale.

CAMINUL CULTURAL CIORTESTI

Data creare: 25-02-2016 15:49:10