Primaria Comunei Ciortesti - judetul Iasi » Telefon: 0232 320.800, 320.400 » Program de lucru: Luni-Vineri 8-16

STEMA COMUNEI CIORTEŞTI (judeţul Iaşi)

Stema comunei Ciortesti, judetul Iasi
Descriere:
Scut antic, tăiat argint şi roşu. În partiţiunea superioară, pe argint, un dragon ieşind, verde, limbat cu roşu, ţinând o cruce de aur cu talpa ascuţită în gheara dreaptă; colţii şi ghearele de aur. În partiţiunea inferioară, pe verde, o spadă (cu garda în sus) şi o cheie, încrucişate („în săritoare”), ambele de argint. Scutul este timbrat de o coroană murală de argint, cu un singur turn.

Semnificaţie:
Dragonul cruciat este stema prezumtivă a descălecătorului satului Ciorteşti. Spada şi cheia sunt preluate din stema familiei Miclescu, ai cărei membri au ctitorit biserica din satul Şerbeşti, component al comunei. Coroana murală de argint, cu un singur turn, semnifică statutul de comună.

Stema comunei Ciortesti, judetul Iasi