Primaria Comunei Ciortesti - judetul Iasi » Telefon: 0232 320.800, 320.400 » Program de lucru: Luni-Vineri 8-16

Autentificare

În contextul aprobării cadrului legislativ aplicabil măsurilor de mediu și climă în anul 2016, precum și în urma lansării campaniei de depunere a cererilor unice de plată penttru acest an, este necesara asigurarea informării tuturor utilizatorilor de terenuri agricole situate în zonele eligibile pentru măsurile de mediu și climă ale PNDR cu privire la posibilitatea deschiderii unor angajamente,condițiile de eligibilitate și cerințele specifice aplicabile în cadrul acestor angajamente, standardele aplicabile (eco-condiționalitate - GAEC și SMR, cerințe minime privind utilizarea îngrășămintelor și substanțelor de protecție a plantelor, activitatea minimă și încadrarea în categoria fermierilor activi), dar și la nivelul plăților acordate în cadrul fiecărui tip de angajament.

Cu scopul asigurării tuturor informațiilor necesare pentru deschiderea unor noi angajamente în anul 2016, dar și pentru depunerea cererilor de plată în cadrul angajamentelor încheiate pe parcursul anilor precedenți care se află în derulare în acest an, la nivelul DGDR - AM PNDR au fost elaborate următoarele documente:
- Ghidul Informativ pentru beneficiarii măsurilor de mediu și climă ale Programului Național De Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014 - 2020,
- lista zonelor eligibile pentru măsurile de mediu și climă ale PNDR 2014-2020,
- broșura „Specii de plante indicatoare pentru pajiștile cu valoare naturală ridicată”,
- broșura „Specii de plante utilizate ca indicatori de management al pajiștilor”

Masuri de mediu si clima in anul 2016

Linkuri externe
Brosurile privind Masurile de mediu si clima in anul 2016 pot fi descarcate de aici:
(http://www.madr.ro/informari-dezvoltare-rurala/informari/actualitatepndr- 2014-2020/2862-informare-masuri-de-mediu-si-clima-pndr-2014-2020.html),

Data creare: 15-03-2016 14:07:57
Licitatie publica pentru inchirierea unor spațiilor de birouri / comerciale din cadrul proiectului TRANSAGROPOLIS TRANSFRONTALIER AGRIBUSINESS SUPPORT, in comuna LETCANI, judetul IASI.
ANUNT-DEMONSTRATIE CRUCEA ROSIE
Starea vremii